fot. PAP/Piotr Nowak

Warszawa: Uroczystości związane z 72. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

W Warszawie odbywają się uroczystości związane z 72. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Przy pomniku rotmistrza szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty.

Wieczorem zaplanowano złożenie wieńców pod ścianą śmierci rotmistrza. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL sprawowana będzie też Msza św. w intencji bohatera narodowego.

Rotmistrz Witold Pilecki to bezsprzecznie wzór do naśladowania, szczególnie dla młodych ludzi – mówi minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów XX wieku, to polski święty, to człowiek, którego powinniśmy wszystkim, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, przedstawiać jako wzór do naśladowania – podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

Rotmistrz Witold Pilecki w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim.

W 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Witold Pilecki został oficjalnie zrehabilitowany w 1991 roku. W 2013 roku przyznano mu stopień pułkownika.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj