PAP/Marcin Bielecki

Święto Flagi oraz Święto Polonii i Polaków Za Granicą

2 maja to Święto Flagi oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą. Centralne uroczystości odbywają się w Warszawie.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych, bo świętujemy je dopiero od 19 lat. Święto przypomina nam historię naszych narodowych barw, ale też konieczność poszanowania flagi i innych symboli narodowych.  W świętowanie Dnia Flagi od lat włącza się wielu Polaków, wywieszając flagi przed swoimi domami i mieszkaniami. 2 maja przypada także Święto Polonii i Polaków za Granicą. Specjalne słowo do naszych rodaków skierował Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Piotr Turzyński.

„Niech polskie korzenie, które wydały kochanego na całym świecie Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz z Bożej Opatrzności przypomniały światu o miłosierdziu i solidarności, w was też wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi, wśród których żyjecie i na chwałę Matki Naszej – Kochanej Ojczyzny – Polski” – zaznaczył ks. bp Piotr Turzyński.

Ks. bp Piotr Turzyński zaakcentował także rolę kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich liderów, którzy poza Ojczyzną z miłością utwierdzają wiarę i polską tożsamość. Delegat Katolickiego Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zapewnił rodaków żyjących poza Ojczyzną o swojej modlitwie i jedności. W niedzielę Dzień Flagi i Polonii świętowali nasi rodacy w Australii. Spotkali się także na wspólnej Eucharystii.

– Razem przeżywać to, co w Polsce, to, co nasi rodacy doświadczą 2 maja. Dzień flagi, dzień Polonii, dzień Polaków za granicą – mówił ks. Artur Botur TChr, rektor Sanktuarium NMP Częstochowskiej Królowej Polski w Marayong.

Nasi rodacy cały czas żyją tym, co dzieje się w naszej Ojczyźnie. O reparacjach wojennych mówiła w czasie swojego wystąpienia dr Monika Kończyk, konsul Generalny RP w Sydney. Wspomniała m.in. o zabiegach dyplomatycznych polskich władz w tym zakresie, które podejmowane są na całym świecie.

– My Polacy mamy moralne prawo domagać się zadośćuczynienia i uznania krzywd. To Polacy sami odbudowali swoją Ojczyznę, którą zniszczyli niemieccy okupanci. Nigdy nie zrzekliśmy się reparacji i nigdy ich nie otrzymaliśmy i nigdy nikt nie zadośćuczynił Polsce i Polakom za II wojnę światową – podkreśliła dr Monika Kończyk.

W trakcie uroczystości czterech działaczy opozycji antykomunistycznej zostało uhonorowanych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

– Ci z nas, którzy działali dla wolnej, niepodległej i suwerennej Polski mają obowiązek przyjmować te odznaczenia. Mamy obowiązek przyjmować te odznaczenie nie z własnej pychy, ale żeby zaświadczać o prawdzie historycznej, żeby mówić o tym, jaki wkład wnieśli w tą niepodległą – zaznaczył Adam Gajkowski, honorowy prezes Stowarzyszenia „Nasza Polonia”.

Wielu z nich za tę walkę w obronie Niepodległej musiało opuścić swój ukochany kraj. Dziś w wielu miejscach na świecie są prawdziwymi ambasadorami polskości.

2 maja dać do artykułu!! miniprzewodnik_bialo_czerwona

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl