fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Inauguracja obchodów 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego

W Warszawie zainaugurowano obchody jubileuszu 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego. Budowla została wysadzona w powietrze przez wojska niemieckie we wrześniu 1944 roku.

Zamek Królewski to symbol państwa polskiego, jego siły i kultury, który w czasie II wojny światowej był systematycznie ograbiany, a następnie doszczętnie zniszczony. W konsekwencji tych działań z dawnej królewskiej rezydencji pozostały zgliszcza.

Aby podkreślić wagę decyzji z 1971 roku o odbudowie Zamku, która spotkała się z ogromnym entuzjazmem społecznym, zaplanowano 3-letnie obchody. Inicjatywę odbudowy podjął Komitet Obywatelski.

Organizacja wydarzeń upamiętniających rocznicę zakończy się w 2024 roku, kiedy będziemy świętowali 40. rocznicę udostępnienia Zamku Królewskiego społeczeństwu.

Wtedy uroczyście zaprezentowany zostanie nowy wystrój Sali Tronowej oraz wystawa prac Władysława Hasiora, którego dzieła pokazywane były 40 lat temu w pustych jeszcze i surowych salach odtwarzanego Zamku.

Poprzez jubileusz oddajemy hołd także społeczeństwu polskiemu, które nie poddawało się w walce o wolność – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

– To piękny symbol, że Polacy potrafili bronić swojej tożsamości i w skuteczny sposób walczyć o wolność i prawdę w czasach komunistycznego zniewolenia. To nie komunistom zawdzięczamy odbudowę Zamku Królewskiego, lecz narodowi polskiemu. Potrafiliśmy walczyć o prawdę również w tamtych latach – powiedział premier.

Wkrótce kierownictwo Zamku Królewskiego zaprezentuje kolejne informacje dotyczące obchodów 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku, w tym także i te, które będą dotyczyły społecznego wymiaru wydarzenia.

Patronat Honorowy nad jubileuszem objął Andrzej Duda, prezydent RP.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl