fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Wicedyrektor Muzeum Warszawy zawieszony za udostępnienie w internecie grafiki przedstawiającej nóż z ukrytym profilem prezesa PiS J. Kaczyńskiego

Wicedyrektor Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś został zawieszony na jeden miesiąc – poinformowała w poniedziałek dyrektor muzeum Ewa Nekanda-Trepka. To konsekwencja udostępnienia w internecie przez Trybusia grafiki przedstawiającej nóż z ukrytym profilem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„W dniu dzisiejszym podjęłam decyzję o zawieszeniu dyrektora Trybusia z pełnienia funkcji wicedyrektora naszego muzeum, a także cofnęłam (mu) wszelkie pełnomocnictwa po rozmowie z prezydentem (Rafałem) Trzaskowskim, który poparł moją decyzję” – powiedziała na briefingu w ratuszu Ewa Nekanda-Trepka.

Dodała, że Trybuś został zawieszony na miesiąc i w tym czasie władze miasta podejmą decyzję, co do jego przyszłości.

Dyrektor Muzeum Warszawy powiedziała, że poinformowała Trybusia o zawieszeniu go jako wicedyrektora muzeum. Jak stwierdziła Nekanda-Trepka, Trybuś przyjął tę informację do wiadomości.

Nie chciała komentować, jak Trybuś tłumaczył zamieszczenie grafiki z nożem w internecie.

„Nie akceptujemy tego rodzaju zachowań nawet na prywatnych kontach i to jest po prostu skandaliczne i nie możemy się na to zgodzić. To godzi zarówno w wizerunek Muzeum, a przede wszystkim m.st. Warszawy” – podkreśliła Ewa Nekanda-Trepka.

Rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa podkreślił, że miejscy urzędnicy na swoich kontach w mediach społecznościowych reprezentują nie tylko siebie, ale przede wszystkim m.st. Warszawa.

Jarosław Trybuś udostępnił na Facebooku grafikę przedstawiającą nóż, w którego rękojeści ukryty był profil prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wpis był szeroko komentowany w mediach społecznościowych.

Wpis był szeroko komentowany w mediach społecznościowych. O reakcję prezydenta stolicy zaapelował warszawski radny PiS Sebastian Kaleta.

„Panie Prezydencie @trzaskowski_. Deklarował Pan walkę z mową nienawiści. Ma Pan idealną okazję, bo sprawa dotyczy wicedyrektora Muzeum Warszawy, czyli placówki miejskiej. Jakie działania podejmie Pan w tej sprawie?” – napisał na Twitterze Kaleta.

„Winien jestem przeprosiny wszystkim, których dotknąć mogła zszerowana (udostępniona – PAP) przeze mnie wczoraj grafika opublikowana na profilu The Culture of The Poster” – napisał w niedzielę wieczorem na Facebooku Trybuś. Usunął również swój wpis.

PAP/RIRM

drukuj