Warszawa chce pozwać Skarb Państwa za naruszenie zasady samodzielności gminy

Stolica, zarządzana przez polityków Platformy Obywatelskiej, chce pozwać Skarb Państwa za naruszenie zasady samodzielności gminy przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę – tak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”.

Ewentualny pozew ma dotyczyć m.in. lokalizacji pomnika smoleńskiego, który – zgodnie z postanowieniem wojewody – ma powstać na obszarze zielonym między Placem Piłsudskiego a ul. Królewską.

Politykom Platformy Obywatelskiej nie podobają się też nazwy ulic zaproponowane w ramach dekomunizacji, zablokowanie manifestacji narodowców przed ambasadą Izraela oraz uchylenie części planu zagospodarowania przestrzennego w Warszawie.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podkreślił, że Warszawa nie jest samodzielnym księstwem, ale działa w pewnych warunkach prawnych.

– Państwo polskie jest państwem integralnym. Państwem, w którym samorząd gminny wykonuje rolę pomocniczą w lepszym urządzeniu naszego życia publicznego, ale nie jest to rola samodzielna i niepodlegająca prawu państwowemu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby sąd stwierdził, że wojewoda nie ma prawa uchylić chociażby uchwały rady gminy. To do tej pory nie miało miejsca i w tym przypadku również nie ma żadnych szans – wskazał poseł.

To, czy wyrok sądu będzie w tej sprawie konieczny, nie jest jeszcze pewne. Na razie urzędnicy warszawskiego ratusza szukają kancelarii prawnej, która podjęłaby się tej sprawy. Pod uwagę brany jest scenariusz, w którym skargę wniesie prezydent stolicy. Niewykluczone, że konieczna będzie uchwała rady miasta.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl