fot. Twitter/Polska Policja

Policja dementuje informacje Times of Israel o napaści na autokar izraelskiej wycieczki

Warszawska policja zdementowała informacje podane w poniedziałek przez portal Times of Israel o postrzeleniu uzbrojonego w nóż pijanego mężczyzny, który rzekomo próbował się wedrzeć do autokaru izraelskiej wycieczki. Jak podkreślił rzecznik policji, incydent nie miał charakteru antysemickiego.

Times of Israel poinformował – powołując się na doniesienia izraelskiego portalu Walla – że w Warszawie miała miejsce napaść na autokar izraelskiej wycieczki licealistów. Jak podał portal, dwóch pijanych mężczyzn próbowało wedrzeć się do autokaru. Jeden z nich, uzbrojony w nóż, miał został postrzelony przez ochroniarza wycieczki.

Izraelski portal odnotował, że ochroniarz był polskim obywatelem, a stan zdrowia rzekomego postrzelonego nie jest znany.

„Na miejsce zdarzenia wezwano polską policję, która aresztowała dwóch mężczyzn. Sprawę szybko rozwiązano, żaden z Izraelczyków nie został ranny” – dodał.

W artykule napisano też, że „w Polsce odnotowuje się ostatnio wzrost antysemickich incydentów, zwłaszcza w internecie”.

Informacje izraelskich mediów zdementowała warszawska policja.

Rzecznik Komendy Rejonowej Policji dla Śródmieścia nadkom. Robert Szumiata wyjaśnił w rozmowie z PAP, że pod jednym z hoteli w okolicy ul. Nowogrodzkiej doszło do sprzeczki między trzema Polakami – ochroniarzem wynajętym przez izraelską wycieczkę oraz dwoma pijanymi mężczyznami. W czasie incydentu Izraelczycy przebywali w hotelu.

Po sprzeczce pijani mężczyźni zaczęli iść dalej, a ochroniarz udał się za nimi prewencyjnie.

„Mężczyźni, gdy zobaczyli, że ochroniarz za nimi idzie – a był rosły i postawny – przestraszyli się i jeden z nich wyciągnął malutki scyzoryk, który miał przy sobie, żeby odstraszyć – w ich mniemaniu – napastnika” – relacjonował Szumiata. Ochroniarz w odpowiedzi wyciągnął broń, po czym obezwładnił jednego z mężczyzn i wezwał policję. W zdarzeniu nie padły jednak strzały.

Dwaj pijani mężczyźni zostali przewiezieni do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych.

Jak podkreślił Szumiata, incydent nie miał antysemickiego kontekstu.

Krótko po zamieszczeniu przez policję informacji o faktycznym przebiegu wydarzenia Times of Israel usunął artykuł.

PAP/RIRM

drukuj