fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Wójcik o raporcie NIK: Tylko w 2019 roku zabezpieczono w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej prawie 4 mld złotych

Tylko w 2019 roku zabezpieczono w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej prawie 4 mld złotych. To gigantyczne pieniądze – w stosunku do 2015 roku to wzrost aż o 500 procent – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Odniósł się w ten sposób do raportu NIK mówiącego, że Polska zabezpiecza niewiele mienia pochodzącego z przestępstw.

Szerokim echem odbiła się sprawa raportu NIK dotyczącego odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. W raporcie wskazano, że szacunkowe zyski z przestępczości w Polsce w latach 2014-2018 wyniosły od 200 do ponad 500 mld złotych. Z tej kwoty udało się zabezpieczyć mienie o wartości tylko 3 mld złotych [więcej].

– Informacje dotyczące tego raportu zostały ujawnione wczoraj. Jest to tak naprawdę informacja nieprawdziwa. To raport przygotowywany w czasach, kiedy w NIK-u rządził pan Kwiatkowski. Odnosiliśmy się do niego już dawno, bo został on przygotowany w 2018 roku. Nagle pojawił się raport NIK za czasów pana prezesa Banasia i dochodzi do gigantycznej manipulacji. Ludzie myślą, że coś się dzieje, a te informacje są nieprawdziwe. Jeżeli NIK podaje informacje, że niewielka część majątku z przestępstw jest odzyskiwana, to jest to po prostu kłamliwa informacja – ocenił Michał Wójcik.

– Tylko w 2019 roku zabezpieczono w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej prawie 4 mld złotych. To gigantyczne pieniądze – w stosunku do 2015 roku to wzrost aż o 500 procent – dodał.

Wiceminister sprawiedliwości wskazał, że w ostatnim czasie zabezpieczono mienie na kwotę 1,5 mld złotych w jednej akcji.

– Atakuje się nas, że nie robimy zbyt wiele, by odzyskiwać mienie od przestępców. Można tu podać przykład sprzed kilku miesięcy, czyli operację zabezpieczenia około 1,5 mld złotych karteli narkotykowych. To jest poziom wyprawki szkolnej dla uczniów, to taka wartość tego mienia – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z wiceministrem Michałem Wójcikiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ]

radiomaryja.pl

drukuj