[TYLKO U NAS] M. Warchoł: Trzeba wypowiedzieć wojnę lichwiarzom – oszustom, którzy żerują na ludzkiej biedzie i nieszczęściu

Absolutnie trzeba wypowiedzieć wojnę lichwiarzom, oszustom, ludziom, którzy żerują na ludzkiej biedzie i nieszczęściu – zaznaczył Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.  

Wiceminister sprawiedliwości wskazał na ważność projektu tzw. ustawy antylichwiarskiej przyjętej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. [czytaj więcej] Podał przy tym konkretne przykłady lichwiarskich oszustw przeprowadzonych w Polsce.

– Jedna z pań wzięła pożyczkę na wykończenie swojego zakładu kosmetycznego. To było ok. 15 tys. zł. Musiała oddać ponad milion złotych. 730 proc. wyniosły koszty pozaodsetkowe. Inna osoba wzięła do ręki 9 tys., a musiała oddać 20 tys. kosztów pozaodsetkowych. To jest lichwa. To są ogromne nadużycia firm, lichwiarzy, którzy żerują na ludzkiej biedzie, często sytuacji przymusowej, kryzysowej. Pewna pani mając ciężko chorego na raka męża wzięła 15 tys. pożyczki, a straciła mieszkanie warte 240 tys. Mimo, że spłacała pożyczkę – straciła mieszkanie. Tego typu przypadki odejdą do przeszłości. Absolutnie trzeba wypowiedzieć wojnę lichwiarzom, oszustom, ludziom, którzy żerują na ludzkiej biedzie i nieszczęściu (…). Pierwszej pani pomógł Prokurator Generalny minister Zbigniew Ziobro. Wniósł na jej korzyść skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego i SN uchylił tamten nieuczciwy i niesprawiedliwy wyrok. W innych przypadkach również podejmujemy działania – mówił Marcin Warchoł.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że niestety sytuacje lichwiarskich oszustw są bardzo częste. W 2018 roku do Rzecznika Finansowego trafiło 1700 skarg, rok wcześniej – 1500 skarg.

– Widzimy, jak lawinowo rośnie liczba skarg. Jesteśmy w sytuacji, w której nie ma maksymalnego limitu kosztów pozaodsetkowych, w taki sposób, żeby lichwiarze nie mogli tego obchodzić. Różnego rodzaju marże, prowizje, opłaty, dodatkowe ubezpieczenia sprawiają, że ktoś, kto bierze pożyczkę, ostatecznie nie wie, ile za tę pożyczkę zapłaci, ile ostatecznie ma oddać – zaznaczył polityk.

Potrzeba stworzenia kompleksowego prawa, które musi zaradzać takim sytuacjom – wskazał wiceminister sprawiedliwości i podkreślił, jakie zmiany należy przeprowadzić.

– Po pierwsze, trzeba wprowadzić jasny przepis, że wszelkiego rodzaju marże, prowizje czy opłaty dodatkowe nie mogą przekraczać konkretnego limitu. Druga sprawa to nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Nie może być tak, że te firmy działają bez jakiegokolwiek nadzoru finansowego. Nad bankami jest nadzór, a nad tymi firmami nie ma. Trzecia sprawa, zabronimy przewłaszczania mieszkań na zabezpieczenie. W tej chwili w prokuraturze prowadzonych jest wiele postępowań, ok. 1500 mieszkań jest pod lupą prokuratury. Szacuje się, że te mieszkania przeszły na rzecz oszustów-lichwiarzy. Kolejna sprawa, nie można pozwolić na wyrzucanie ludzi na bruk za kilkusetzłotowy dług, dlatego będzie zakaz egzekucji z nieruchomości, jeżeli dług nie przekracza 5 proc. wartości nieruchomości (…). Ta ustawa jest bardzo ważna. W tej chwili naszym zadaniem jest pomóc obywatelom, pomóc ludziom w radzeniu sobie z takimi sytuacjami – akcentował Marcin Warchoł.

https://twitter.com/MS_GOV_PL/status/1140934411837423617

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl