Sprawozdawcy Komisji Weneckiej z Finlandii, USA i Belgii w poniedziałek w Polsce

Znamy skład delegacji Komisji Weneckiej, która w poniedziałek przyjedzie do Warszawy. Część ze sprawozdawców była już w Polsce lutym tego roku. W ramach prac nad opinią ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w stolicy pojawią się przedstawicie Komisji z Finlandii, USA i Belgii.

W programie wizyty są rozmowy w Sądzie Najwyższym, parlamencie, Ministerstwie Sprawiedliwości, TK, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i Kancelarii Premiera.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że działania, które są podejmowane wobec Polski, mają na celu podważanie wiarygodności obecnego rządu.

– Stoją za tym ludzie, którzy nie życzą dobrze Polsce, którym nie podobają się zmiany, które w Polsce zachodzą – to, że Polska odzyskuje pewną suwerenność w swojej polityce, to, że wyrównuje szanse polskich podmiotów gospodarczych kosztem innych podmiotów gospodarczych, tych z Europy Zachodniej. Jest to pewna próba miękkiego oddziaływania przez organy międzynarodowe na Polskę, ale mam przekonanie, że na polskiej opinii publicznej te informacje raczej nie robią już większego wrażenia. Ich siła oddziaływania nie jest tak wielka, jak by się wydawało – ocenia poseł Arkadiusz Mularczyk.   

Wizyta sprawozdawców Komisji Weneckiej w Polsce potrwa dwa dni. Komisja ma przedstawić opinię na posiedzeniu plenarnym 14 października.

RIRM

drukuj