fot. naszdziennik.pl

Ustawa antyterrorystyczna wpłynęła na spadek liczby fałszywych alarmów

Dzięki ustawie antyterrorystycznej spadła liczba fałszywych alarmów o podłożeniu materiałów wybuchowych – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ustawę o działaniach antyterrorystycznych uchwalono w połowie czerwca.

Z policyjnych statystyk wynika, że od 1 lipca 2016 roku, kiedy weszły w życie nowe przepisy, do 31 sierpnia odnotowano 60 fałszywych alarmów. To o 28 mniej niż od 2 maja do 30 czerwca i o 48 mniej niż od 1 marca do 30 kwietnia.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przypomina, że rozwiązania, które zostały zawarte w ustawie, zostały wykorzystane podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Teraz dochodzą informacje o zmniejszającej się liczbie fałszywych alarmów.

– Nas to cieszy, że liczba alarmów w Polsce spadła, a ustawa pomogła wykrywać – o tym nie zawsze mówimy głośno – rzeczywiste zagrożenia. Tak jak choćby te, które kończyły się wydaleniem w trybie natychmiastowym i przymusowym z Polski osób podejrzewanych o zamierzenia terrorystyczne. Takich osób nie było dużo, ale dwie osoby na podstawie przepisów wprowadzonych ustawą antyterrorystyczną wydaliliśmy z Polski i ta ustawa nam bardzo w tym pomogła – powiedział Jarosław Zieliński.

Projekt był krytykowany przez opozycję i organizacje broniące praw człowieka. Apelowały one o niepodpisywanie ustawy argumentując, że poważnie ograniczy ona prawa i wolności obywatelskie. Rząd od początku jednak podkreślał, że podniesie ona efektywność polskiego systemu antyterrorystycznego.

RIRM

drukuj