fot. PAP/EPA

Prof. T. Marczak: Powstaje islamska ofensywa agresji na chrześcijaństwo

Europa nie może się otrząsnąć po brutalnym morderstwie księdza we Francji. Kapłana w trakcie sprawowania Eucharystii w Normandii zabili terroryści z Daesh. Eksperci spodziewają się nasilenia podobnych, a także przejmowania kościołów i zamiany ich na meczety.

Prof. Tadeusz Marczak, politolog, zauważa, że islamscy terroryści uderzyli w to, co jest opoką cywilizacji łacińskiej, a więc w kościół katolicki i księży.

Ekspert zwraca uwagę, że w przeciągu ostatnich 100 lat można zaobserwować dwie ofensywy agresji na chrześcijaństwo i wartości, które stworzyły Europę.

– Pierwsza taka fala to naturalnie bolszewizm, którego impet wygasł w 80. latach XX w. Teraz obserwujemy powstawanie drugiej fali agresji przeciwko chrześcijańskiej Europie – idzie ona ze świata islamu. Można powiedzieć, że ostatnie wydarzenia są ukoronowaniem pewnego procesu, który od kilkudziesięciu lat toczy się już w Europie Zachodniej. Francja jest tutaj głównym „teatrem” owego procesu – wyjaśnia Tadeusz Marczak.

Prawicowa opozycja we Francji, po brutalnym morderstwie księdza, chce zaostrzenia prawa antyterrorystycznego.

Prezydent Francois Hollande wykluczył jednak taką możliwość. Oświadczył, że socjalistyczny rząd będzie korzystał z ustaw przyjętych w ub. roku, które jego zdaniem, wraz z przedłużonym stanem wyjątkowym, są wystarczające do zwalczania terroryzmu.

Od zamachu w Nicei 14 lipca, gdzie 31-letni Tunezyjczyk zabił na nadmorskiej promenadzie 84 osoby, rząd jest w ogniu krytyki za domniemane niedociągnięcia i opieszałość w zwalczaniu terroryzmu, w tym zwłaszcza likwidowaniu siatek terrorystów.

RIRM

drukuj