fot. twitter.com/MS_GOV_PL

Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości

Posłowie zajmą się dziś wnioskiem klubu Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała go negatywnie.

Głosowanie w tej sprawie poprzedziła blisko czterogodzinna dyskusja. Na posiedzeniu pojawili się, oprócz samego zainteresowanego, tj. Zbigniewa Ziobry, także wiceministrowie sprawiedliwości, prokurator krajowy i liczni posłowie.

We wniosku o wotum nieufności dla szefa Ministerstwa Sprawiedliwości opozycja zarzuca mu między innymi osłabianie pozycji resortu, niedopełnianie obowiązków, przekraczanie uprawnień w sprawie afer w SKOK i KNF i działanie nakierowane na wyprowadzenie Polski z UE.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki stwierdził podczas dyskusji, że nie widział jeszcze tak niechlujnego, niemerytorycznego i niepopartego żadnymi faktami wniosku o wotum nieufności. Podkreślił, że resort jest gotowy do rozmowy o przyszłości wymiaru sprawiedliwości, ale nie na takim poziomie.

– Pan minister Budka wskazywał na to, że statystyki, które wskazywał pan prokurator Święczkowski, są złe, ale dowodów na to, w którym miejscu są złe, nie ma, poza jednym – pokazaliście państwo, że jest napis „Prokuratura Krajowa”, a nie „Prokuratura Generalna”. Czy to nie jest śmieszne? Podkreślacie: „Afera KNF, tydzień czasu się prokuratura zastanawiała, tydzień czasu”. Chcecie państwo wiedzieć, ile ta prokuratura niezależna zastanawiała się w sprawie Amber Gold? Chcecie to porównać? Ta dyskusja pokazała też, że wybieracie sobie te fragmenty, które są dla was wygodne, a nie pokazujecie tych danych, które realnie udało się w polskim sądownictwie zmienić – mówił Patryk Jaki.

Minister Ziobro, odnosząc się do zarzutów w jego sprawie, powiedział, że czas reformy wymiaru sprawiedliwości to czas wielu udanych zmian.

Wskazał, że świadczą o tym między innymi liczby i rozległość propozycji legislacyjnych czy z roku na rok malejący poziom przestępczości za jego rządów.

RIRM

drukuj