fot. PAP/Paweł Supernak

Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną w sprawie wyroku dot. zakazu cyklicznej organizacji Marszu Powstania Warszawskiego

Prokurator Generalny, minister Zbigniew Ziobro, wniósł skargę nadzwyczajną na prawomocny wyrok w sprawie zakazu cyklicznej organizacji Marszu Powstania Warszawskiego. Rota Marszu Niepodległości początkowo uzyskała od wojewody mazowieckiego zgodę na cykliczną manifestację, ale od decyzji odwołał się prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Sąd pierwszej instancji odrzucił zażalenie, lecz po apelacji Sąd Apelacyjny uchylił wyrok i nakazał ponowne rozpatrzyć sprawę.

W kolejnym orzeczeniu Sąd Okręgowy cofnął zgodę na cykliczną organizację Marszu, a potem Sąd Apelacyjny oddalił wszystkie zażalenia na tę decyzję. W związku z tym interwencję podjął Prokurator Generalny, który wniósł skargę nadzwyczajną. Do sprawy odniósł się prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości, Robert Bąkiewicz.

– Bardzo dobrze, że Prokurator Generalny już po raz drugi podejmuje taką decyzję, bo wcześniej miała ona miejsce przy zeszłorocznym Marszu Niepodległości. Wydaje się, że Sąd Apelacyjny w Warszawie tak interpretuje zapisy, żeby były one korzystne dla konkretnej strony sporu politycznego – w tym przypadku pana Rafała Trzaskowskiego – która chce utrudniać i złośliwie przeszkadzać w inicjatywach patriotycznych. Mamy bardzo pozytywny stosunek do decyzji Prokuratora Generalnego. Cieszymy się, że chociaż na niego możemy liczyć – powiedział Robert Bąkiewicz.

Zbigniew Ziobro we wniesionej skardze wskazał m.in., że sąd naruszył konstytucyjną zasadę wolności zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Podniósł też, że nie powinno być możliwe odwołanie do sądu od pozytywnej dla organizatorów decyzji wojewody.

Prokurator Generalny wniósł też o wstrzymanie wykonania orzeczenia Sądu Apelacyjnego do czasu zakończenia postępowania zainicjowanego skargą.

RIRM

drukuj