Przy KGP powstaje biuro ds. cyberprzestępczości

Na początku grudnia w Komendzie Głównej Policji ruszy biuro ds. cyberprzestępczości – dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Biuro ma zajmować się m.in. koordynacją komórek policji do walki z cyberprzestępczością i rekomendować zmiany prawa poprawiające sytuację w tym obszarze.

Do zadań biura będzie należało także wspieranie terenowych jednostek policji w walce z przestępcami w sieci.

Dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa, zwraca uwagę, że przestępcy przenieśli się do internetu, ponieważ jest tam łatwiej oszukiwać i dokonywać wyłudzeń. Podkreślił, że służby muszą się dziś do tego nowego wyzwania dostosować. Dlatego niezbędne są komórki ds. cyberprzestępczości, czy cyberbezpieczeństwa.

– Dzisiaj już we wszystkich służbach bezpieczeństwa państwa posiadamy komórki do walki z tymi cyber-zagrożeniami. Policja taką komórkę posiadała w Centralnym Biurze Śledczym, być może nadszedł czas, by zbudować na poziomie Komendy Głównej Policji komórkę, która będzie zarządzała także niżej postawionymi jednostkami w strukturach policji. Za chwilę może się okazać, że już na poziomie komisariatów policji będziemy potrzebowali funkcjonariuszy zdolnych do zajmowania się cyberprzestępczością – powiedział ekspert.

W ostatnim raporcie o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2014 r., przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych, wskazano, że w cyberprzestrzeni działają zarówno indywidualni przestępcy, jak i zorganizowane grupy przestępcze.

Autorzy raportu wskazują, że rosnący dostęp do internetu sprzyja występowaniu różnego rodzaju zagrożeń, zarówno dotyczących bezpieczeństwa systemów informatycznych, ale i przestępczości o charakterze ekonomicznym, kryminalnym i narkotykowym.

RIRM

drukuj