Pierwsze efekty pracy Reduty Dobrego Imienia

Fundacja Reduta Dobrego Imienia miesiąc temu uruchomiła internetową platformę, za pomocą której można wykryć  kłamliwe sformułowania takie jak m.in. „polski obóz śmierci”. Dzięki temu sprostowano już siedem artykułów zniesławiających Polskę.

Mira Wszelaka z Reduty Dobrego Imienia powiedziała, że kilka niemieckich i austriackich redakcji już zmieniło swoje artykuły przesyłając jednocześnie oficjalne przeprosiny.

– Dotychczas system znalazł w Internecie ok. 500 oszczerczych sformułowań. Na razie system wyłapuje zniesławienia w języku angielskim i niemieckim, ale będziemy rozszerzali o kolejne. W przypadku kilkunastu podjęliśmy proces sprostowania, najpierw analizy i później wniosku o sprostowanie, dając oszczercom 48 godzin na usunięcie sformułowania lub poprawienie według definicji ONZ. Tu właśnie możemy mówić o dużym sukcesie. Na osiem takich wniosków, które do tej pory wysłaliśmy, siedem zostało sprostowanych – dodała Wszelaka.

Reduta Dobrego Imienia za pomocą półautomatycznego systemu przeszukuje strony www, blogi, a także media społecznościowe, by wykrywać treści uderzające w Polskę i Polaków.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski i II wojny światowej.

RIRM

drukuj