Reduta Dobrego Imienia wzywa do zaprzestania wystawiania „Klątwy”

Petycję do prezydent Warszawy wzywającą do zaprzestania wystawiania spektaklu „Klątwa” w warszawskim Teatrze Powszechnym wystosowała dzisiaj Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom.

Jak podkreślono w piśmie, przesłanym dzisiaj PAP, „Reduta Dobrego Imienia przygotowała petycję do władz Warszawy o zaprzestanie tolerowania łamania prawa w podległej instytucji kultury – Teatrze Powszechnym”.

„Tłumaczenia pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, że nie będzie ingerować, bo sprawa dotyczy sztuki, nie wytrzymują konfrontacji z faktami – w Teatrze Powszechnym zostało złamane prawo, obrażono uczucia religijne wielu osób znieważając przedmioty kultu religijnego chrześcijan” – napisano.

Autorzy petycji domagają się natychmiastowego zaprzestania wystawiania spektaklu „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia.

„W przeciwnym wypadku złożymy doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez urzędników miejskich – niedopełnienia obowiązków w obliczu popełnienia przestępstwa w placówce podległej” – zapowiedziano.

Pełna treść petycji dostępna jest na stronie internetowej www.rdi.org.pl.

Spektakl „Klątwa” na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Chorwata Olivera Frljicia miał premierę 18 lutego w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Huebnera. Przedstawienie spotkało się z ostrą reakcją m.in. Episkopatu Polski, który napisał w komunikacie, że spektakl „ma znamiona bluźnierstwa”.

„Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków” – napisał rzecznik KEP.

22 lutego Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie wszczęła z urzędu dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu „Klątwa”.

PAP/RIRM

drukuj