Warszawa: działacze katoliccy zaprotestują przeciwko wystawianiu spektaklu „Klątwa”

Działacze katoliccy i narodowi rozpoczną dziś w Warszawie protest przeciwko wystawianiu na deskach Teatru Powszechnego bluźnierczego spektaklu „Klątwa”.

Od momentu swojej premiery pseudosztuka budzi ze względu na swoją treść sprzeciw wielu środowisk m.in. Episkopatu Polski.

Mamy w niej do czynienia m.in. z promocją zabijania dzieci nienarodzonych, obrazą św. Jana Pawła II i drwinami z katastrofy smoleńskiej.

Organizowane przez Krucjatę Różańcową wydarzenie ma mieć charakter modlitwy wynagradzającej za dokonywane bluźnierstwa.

Medioznawca, dr Wojciech Wciseł, podkreślił, że wystawianie „Klątwy” jest kolejną próbą przekraczania granic w kwestii obrażania uczuć religijnych Polaków.

– To jest kolejna próba pewnych środowisk, które działają w Polsce i działają coraz śmielej, zmierzająca do przekroczenia kolejnych granic w stosunku do obrażania uczuć religijnych Polaków. Być może jest to też pewne sondowanie, na ile jeszcze te środowiska mogą sobie pozwolić, jak również szukanie pewnej konfrontacji pomiędzy różnymi środowiskami, które mają dzisiaj duży wpływ społeczny – wskazał dr Wojciech Wciseł.  

W ostatnich dniach prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wydała zgody na zorganizowanie protestu przeciw wystawianiu pseudosztuki. Zdaniem stołecznego magistratu powodem miało być m.in. niewłaściwe zachowanie uczestników poprzednich manifestacji. Innego zdania był Sąd Okręgowy w Warszawie, który w ostatnią środę uchylił zakaz manifestacji wydany przez Ratusz.

RIRM

drukuj