fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Za dwa dni protest rolników; minister deklaruje chęć rozmów

Za dwa dni protest rolników w Warszawie zapowiedziała Agrounia. Minister rolnictwa i rozwoju wsi proponuje powołanie forum dialogu o problemach polskiej wsi. Porozumienie Rolnicze – tak ma nazywać nowa instytucja dialogu społecznego.

Porozumienie Rolnicze ma pochylić się nad palącymi problemami polskiego rolnictwa. Do debaty zaproszono przedstawicieli wszystkich organizacji zrzeszających rolników; naukowców, a także polityków i członków rządu.

– Chodzi o to, żeby rozpocząć tę debatę; tę serdeczną debatę nad zmianami w polskim rolnictwie – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego zaplanowano na 20 lutego. Nowe gremium będzie się spotykać w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Nie wiadomo jednak czy minister rolnictwa przekona do swojej propozycji rolników zrzeszonych w Agrounii, która zapowiedziała na środę wielki protest w Warszawie.

Głównym postulatem organizacji jest obrona polskiego rynku i krajowej produkcji żywności przed zagranicznymi podmiotami, które przejęły kontrolę nad handlem żywnością w Polsce. Sprzeciwia się też między innymi obecnej formie walki z afrykańskimi pomorem świń.

Lider Agrounii – Michał Kołodziejczak – domaga się dymisji szefa resortu rolnictwa i interwencji prezydenta Andrzeja Dudy.

–  Problemem jest minister rolnictwa, który nie gra na nasz kapitał, nie gra z nami w drużynie – mówił.

Do protestu Agrounii dołączył OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych – zapowiedział jego przewodniczący Sławomir Izdebski.

–  W tej chwili rolnicy organizują się w autokary. Będzie od nas około tysiąca osób. Musze zaznaczyć, że to jest inicjatywa oddolna – wskazywał Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych.

Przedstawiciele OPZZ deklarują, że są gotowi do debaty z ministrem rolnictwa, ale stawiają warunki.

–  My chcemy oczywiście rozmawiać, my spotykamy się też z ministrem. Ale minister musi rozmawiać z tymi organizacjami, które mają swoich ekspertów i które doradzają i są po stronie rolników, a nie po stronie rządu – dodał Sławomir Izdebski.

Protest Agrounii w Warszawie ma rozpocząć się w środę przed pałacem prezydenckim. Organizacja nazwała wydarzenie Agropowstaniem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj