Obchodzimy dziś Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Medycyna Laboratoryjna w Polsce jest nadal niewidoczna w systemie ochrony zdrowia – powiedziała dr Elżbieta Puacz. Dziś przypada Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.

Prezes Krajowej Izby Diagnostów wskazała, że w innych państwach sytuacja wygląda inaczej. Tam nie ma wątpliwości, że laboratorium jest integralną częścią szpitala i bezpośrednio uczestniczy w opiece nad pacjentem i w procesie hospitalizacji – podkreśliła.

W Polsce natomiast wciąż nie ma wyceny badania, rejestru badań i bezpośredniego kontraktowania – zaznaczyła dr Elżbieta Puacz.

– Jesteśmy niewidoczni w resorcie zdrowia, dlatego nas nie zapraszają, zapominają o tym, że jest coś takiego jak medycyna laboratoryjna. Teraz bardzo mocno walczymy i staramy się doprowadzić do przywrócenia medycznego laboratorium jako integralnej części szpitala. Jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, ponieważ funkcja medycznego laboratorium diagnostycznego to nie jest tylko badanie, a bezpośrednia współpraca z lekarzem w opiece nad pacjentem, doborze badań, ale także diagności laboratoryjni działają w zespole profilaktyki i zapobiegania zakażeń zapalnych, w zespole dotyczącym służby krwi – powiedziała dr Elżbieta Puacz.

Według danych, aż 80 procent decyzji lekarskich różnych specjalności jest opartych na wynikach badań laboratoryjnych. To dzięki nim lekarz może postawić trafniejszą diagnozę i przepisać odpowiednie leki.

Od 6 lat w dniu 27 maja obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ wiąże się z odkryciem w 1961 roku kodu genetycznego – uniwersalnego szyfru, wspólnego dla wszystkich żywych organizmów na Ziemi.

Dlatego 27 maja to świetna okazja, by przypomnieć o ludziach, od których tak bardzo zależy proces leczenia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl