fot. flickr.com

Krajowa Rada Diagnostów apeluje o nowelizację ustawy o diagnostyce

Diagności laboratoryjni upominają się o nowelizację ustawy o diagnostyce. W specjalnym stanowisku Krajowa Rada Diagnostów przypomina o swoich postulatach i deklaruje wolę współpracy przy tworzeniu przepisów.

Zmiany, których domaga się to środowisko, obejmują m.in. kształcenie specjalizacyjne na zasadach refundacji przez Ministerstwo Zdrowia, 10-dniowy płatny urlop szkoleniowy, zapobieganie deregulacji zawodu oraz stworzenie systemu licencjonowania medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Rada jest zaniepokojona trybem procedowania przez resort długo oczekiwanej przez to środowisko nowelizacji ustawy z 2001 r. W poprzedniej kadencji Sejmu powstał projekt, który w dużej mierze spełniał oczekiwania diagnostów, jednak nie wszedł pod obrady parlamentu.

Na przestrzeni 18 lat wiele się zmieniło w zawodzie i pilnie potrzebne są nowe przepisy – mówi Elżbieta Puacz, była prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Dotyczy to przede wszystkim czynności, które wykonują diagności laboratoryjni, czyli zwiększenie zakresu czynności diagnosty. Kolejną rzeczą jest to, że kierownik laboratorium ma być w pełnym etacie na stanowisku w jednej komórce organizacyjnej, czyli w laboratorium, a nie jak to się dzieje szczególnie w laboratoriach sieciowych, gdzie kierownik pełni tę funkcję nawet w ośmiu jednostkach. To jest niemożliwe do zrealizowania. Nieprawidłowo wykonuje się czynności kierownicze i nadzorcze. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest samo funkcjonowanie samorządu i odpowiedzialności zawodowej – zaznacza Elżbieta Puacz.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z 2001 r. Krajowa Izba Diagnostów od lat upomina się o nowelizację ustawy. Według diagnostów medycyna laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta. Niestety – jak akcentują – rola badań jest niedoceniana i często traktowana jako zbędny koszt.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl