Zniknie tytuł technika farmaceutycznego?

Wiele wskazuje, że kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny będzie zlikwidowane – informuje jeden z dzienników. Taki postulat wniosło m.in. Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Izba Aptekarska, a także wydziały farmacji wyższych uczelni medycznych.

Jeżeli przygotowywane przez resort edukacji rozporządzenie ws. klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wejdzie w życie, rekrutacja na kierunku technik farmaceutyczny w 2016 r. już się nie odbędzie.

Zdaniem Grzegorza Kucharewicza, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, takie rozwiązanie z pewnością przyniesie korzyści dla pacjentów.

– Z oczywistych względów powinniśmy równać do wyższego. Magistrowie farmacji są kształceni w systemie 5,5-rocznym. Zdecydowanie ich wiedza i doświadczenie z czasem są większe i pacjent będzie tu bardziej zadowolony z korzystania z usług magistrów farmacji. W konsekwencji postulujemy o zniesienie kształcenia techników farmacji. Ci, którzy chcieliby się kształcić – proszę bardzo: niech skończą studia farmaceutyczne i zapraszamy wtedy do aptek, co będzie z korzyścią dla naszych polskich pacjentów – zaznacza Grzegorz Kucharewicz.

Jak poinformował Grzegorz Kucharewicz, prawie 4000 techników farmaceutycznych jest zarejestrowanych jako bezrobotni, a każdego roku w szkołach w tym zawodzie kształci się 3000 osób. Powoduje to problemy ze znalezieniem stażu dla tych osób. Nowe przepisy najbardziej dotkną blisko 200 szkół, w których odbywa się kształcenie techników farmaceutycznych.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl