Coraz więcej pielgrzymów w Santiago de Compostela

Ponad 100 tys. pielgrzymów przybyło do Santiago de Composteli w pierwszym półroczu, o 7 tys. więcej niż rok temu. Większość – blisko 58% – to cudzoziemcy, reszta – ok. 42% – to Hiszpanie, wynika z danych Biura Pielgrzyma Katedry w Santiago de Composteli.

Statystyki obejmują pielgrzymów, którzy przeszli co najmniej 100 km pieszo lub 200 km na rowerze.

Ponad 51% pielgrzymów wyruszyło  na Szlak Apostoła Jakuba z “powodów religijnych i innych”, natomiast 42% zrobiło to “wyłącznie z motywów religijnych”. Ok. 6% kierowało się “motywami nie religijnymi”. Zdecydowana większość przybyła do grobu apostoła Jakuba pieszo (87, 9%), o wiele mniej na rowerze (11,5%) lub konno (mniej niż 1%). Warto zauważyć, że 56 osób przebyło szlak na wózku inwalidzkim. Spośród pielgrzymów 55% to mężczyźni.

Jeśli chodzi o pochodzenie hiszpańskich pielgrzymów, to najwięcej osób przybyło z Madrytu, Andaluzji, Katolonii i Walencji. Wśród cudzoziemców najwięcej jest Niemców (8,4%), Włochów (6,9%), Portugalczyków (6,1%), Amerykanów (5,8%) i Francuzów (4,6%). Każdego roku stopniowo rośnie liczba Polaków. Wśród pielgrzymów największym powodzeniem cieszy się szlak francuski (68,7%). Dane pokazują także, że coraz więcej osób rozpoczyna szlak poza Hiszpanią – głównie w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Austrii, a nawet w Finlandii.

W ciągu ostatnich 10 lat szlak Jakubowy przeszło 1,7 mln osób.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl