Wybory do parlamentu Katalonii wygrały partie niepodległościowe

Partie niepodległościowe zdobyły absolutną większość w wyborach do parlamentu Katalonii. Według oficjalnych wyników – Ruch Razem dla Tak zdobył 62 mandaty w 135-osobowym parlamencie. Jego lewicowy sojusznik Kandydatura Jedności Ludowej – 10. Wspólnie ugrupowania te zdobyły w niedzielnych wyborach 47 proc. głosów.

Wczorajsze głosowanie uważane jest za plebiscyt w sprawie odłączenia się regionu od Hiszpanii. Oba zwycięskie ugrupowania, zgodnie z wolą wyborców, będą dążyły do ogłoszenia niepodległości Katalonii w ciągu 18 miesięcy, pomimo iż rząd w Madrycie zapowiedział zablokowanie tych działań w sądzie.

– Chcemy doprowadzić do zmian politycznych w Hiszpanii. Będziemy to czynić wraz ze społeczeństwem, a nie przedstawicielami starej polityki. Stary sposób polityki zmarł w sondażach. Nowy sposób na politykę zaczyna się dla Hiszpanii – powiedział Albert Riveira, Ciudadanos.

Jeszcze pięć lat temu, tylko 20 procent mieszkańców Katalonii opowiadało się za niepodległością regionu. Odsetek tez wzrósł po ciężkich latach kryzysu i prowadzonej przez rząd polityki oszczędnościowej. Co więcej, Katalończycy w 2010 roku poczuli się zdradzeni, gdy Trybunał Konstytucyjny pozbawił ich statusu narodu i zmniejszył zakres autonomii regionu. Do tej pory wśród Katalończyków nie ma w tej sprawie jednomyślności.

– Katalonia na własną rękę, nie będzie w stanie rozwijać się jako niezależny kraj, ponieważ przemysł, ludzie, politycy i co ważne Unia Europejska, będą rezygnować i zostaniemy sami – zaznaczyła Isabel Rabaza.

– Zmierzamy do kolejnej wojny domowej, a jeśli nie do wojny, to do rewolucji. Udamy się na kolejną konfrontację cywilną – powiedziała jedna z mieszkanek Katalonii.  

Hiszpanię i Katalonię czekają teraz trudne negocjacje. Być może będzie to możliwe po grudniowych wyborach do hiszpańskiego parlamentu, w których rządząca dziś Hiszpanią prawicowa Partia Ludowa straci prawdopodobnie większość absolutną.


TV Trwam News/RIRM

drukuj