Hiszpania: chaos komunikacyjny i brak prądu w efekcie śnieżyc

Intensywne wiatry z opadami śniegu doprowadziły w poniedziałek rano do chaosu komunikacyjnego w Hiszpanii. Wskutek śnieżyc zablokowane są liczne drogi i trasy kolejowe, zaś kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu.

Bardzo trudne warunki pogodowe panują w Asturii, na północy kraju, gdzie wichury spowodowały zerwanie wielu sieci elektrycznych. W poniedziałek przed południem prądu nie miało tam ponad 15 tys. gospodarstw domowych.

W efekcie załamania pogody bez prądu są też niektóre miejscowości w Kantabrii, Galicji, Katalonii i na Balearach. Na Minorce utrzymujące się od niedzieli silne opady deszczu doprowadziły w niektórych miejscowościach do podtopień.

Jedną z najbardziej zniszczonych gmin na Minorce jest Alaior, przez którą w niedzielę wieczorem przeszło tornado. Bez prądu na balearskiej wyspie jest ponad 38 tys. gospodarstw domowych.

Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, w poniedziałek rano w północnej Katalonii odnaleziono dwoje turystów, którzy zaginęli w niedzielę w górach podczas wycieczki. W dalszym ciągu nieznany jest los 24-latka zaginionego w okolicach miasta La Coruna, w Galicji, na północnym zachodzie kraju.

Z powodu intensywnego opadu śniegu w różnych regionach Hiszpanii nieprzejezdnych jest w poniedziałek ponad 30 tras szybkiego ruchu. Na północy kraju zamknięto też kilkanaście wyciągów narciarskich.

W Galicji straż pożarna interweniowała nad ranem ponad 150 razy, usuwając połamane drzewa z dróg oraz linii kolejowych. Na części z nich ruch jest utrudniony z powodu zalegającego śniegu.

W efekcie spadku temperatury do -5 stopni Celsjusza i intensywnych śnieżyc w niektórych gminach północnej Hiszpanii, głównie w Asturii i Kantabrii, w poniedziałek odwołano zajęcia w szkołach.

Bieżący rok jest jednym z najtragiczniejszych w Hiszpanii w ostatniej dekadzie, jeśli chodzi o ofiary spowodowane przez opady deszczu i powodzie. W trakcie pięciu intensywnych ulew, jakie w 2018 r. przeszły przez ten kraj, zginęło 19 osób. Niemal równie tragiczny był 2010 r., kiedy na skutek czterech silnych opadów deszczu straciło życie 16 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl