Jest aplikacja, która eliminuje szkalujące sformułowania typu ,,polskie obozy śmierci”

Powstała specjalna aplikacja, która ma wyeliminować z przestrzeni publicznej frazę: „polskie obozy śmierci”. Program o nazwie „Remember” udostępniło na swojej stronie Muzeum Auschwitz.

Aplikacja ma ułatwić eliminowanie z tekstów nieprawdziwych stwierdzeń dotyczących historii II wojny światowej i szkalujących Polaków. Działa na zasadzie korektora tekstu – odnajduje w nich nieprawidłowe sformułowania i proponuje właściwe. Obecnie program znajduje błędne frazy w 16 językach m.in angielskim, niemieckim i rosyjskim, ale ma zostać rozszerzony o kolejne. Można z niego korzystać na komputerach osobistych używając programów przeznaczonych do edycji tekstu.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że należy pochwalić wszelkie działania, stawiające tamę propagandzie przerzucającej odpowiedzialność za Holocaust na Polaków.

– Potrzebna jest spójna polityka historyczna i spójna polityka informacyjna. Dość szkalowania Polski i Polaków na całym świecie. Nie można przypisywać nam nie naszych grzechów. To jest skandal, że wiele razy w mediach światowych przewija się to określenie wskazujące na polską odpowiedzialność. To my jesteśmy ofiarami II wojny światowej. To Polacy w sposób odważny i bohaterski wielokrotnie, setki tysięcy razy ratowali życie ludzi innych nacji, w tym Żydów. Warto przy tej okazji zwrócić również uwagę, że medalem ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” najwięcej jest wyróżnionych i odznaczonych właśnie Polaków – zauważa europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Uruchomienie aplikacji zbiegło się w czasie z propozycjami Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało pakiet zmian w prawie, dzięki któremu nieprawdziwe stwierdzenia dotyczące historii Polski będą penalizowane.

Celem zmian jest wprowadzenie możliwości szybkiej i skutecznej reakcji na pojawiające się w zagranicznej prasie kłamliwe sformułowania, niegodne z prawdą historyczną.

RIRM

drukuj