fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Projekt Porozumienia ws. zmian w konstytucji został opublikowany na stronie Sejmu

Projekt Porozumienia w sprawie zmiany konstytucji został opublikowany na stronie Sejmu. Wczoraj skierowano dokument do I czytania. Podpisali się pod nim również posłowie PiS.

Projekt zakłada wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat i brak możliwości reelekcji urzędującego Andrzeja Dudy. Propozycja to odpowiedź na pandemię koronawirusa, która – zdaniem Porozumienia – może utrudnić przeprowadzenie majowych wyborów.

Aby konstytucja mogła zostać zmieniona, projekt wymaga poparcia części opozycji, która jednak nie zgadza się na takie rozwiązanie.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała na antenie Polskiego Radia, że Porozumienie będzie przekonywać większość parlamentarną do tych propozycji.

– Przypomnijmy, że jest to projekt, pod którym podpisali się liderzy PiS, nasi posłowie. Mamy jeszcze czas, by przekonywać opozycję, która nie chce wyborów w maju, by wykorzystać ten wariant. Będę namawiać pana Gowina i innych posłów, byśmy na konsultacje zaprosili liderów opozycji, marszałka Senatu, aby takie konsultacje się odbyły, byśmy rozmawiali o tym konretnym projekcie ustawy – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Projekt w sprawie zmian konstytucji wpłynął do Sejmu 6 kwietnia. Jego inicjatorem jest lider Porozumienia i były wicepremier Jarosław Gowin.

RIRM

drukuj