fot. PAP/Łukasz Gągulski

Policja: ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 145 tys. osób poddanych kwarantannie. Doszło do 700 naruszeń

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 145 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 700 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Z informacji przekazanej przez KGP wynika, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 145 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie.

Inspektor Mariusz Ciarka zaznaczył, że podczas kontroli, w około 700 przypadkach policjanci stwierdzili uchybienia, które w ocenie funkcjonariuszy kwalifikują się do ukarania.

Dodał, że policjanci otrzymali również ponad 70 próśb o pomoc, m.in. w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłania przesyłki.

„Osoby, które naruszają prawo i unikają kwarantanny muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami, podobnie jak osoby gromadzące się w większej liczbie niż dwie, czy naruszające obostrzenia w zakresie przemieszczania się” – ostrzegł inspektor Mariusz Ciarka.

Rzecznik dodał, że sytuacje takie zdarzają się przeważnie w dużych miastach, jednak – jak zaznaczył – sytuację tę ograniczyło ostatnie pogorszenie się pogody.

„Zawsze reagujemy w takich sytuacjach” – podkreślił.

Zaznaczył, że osoby poddane kwarantannie będą kontrolowane w wybranych przez policję porach, bez zapowiedzi i wyrywkowo – nawet kilka razy dziennie. Dodał, że na ulicach będzie można zobaczyć więcej policjantów pełniących służbę z funkcjonariuszami innych służb, „którzy bezwzględnie będą egzekwowali przepisy dotyczące ograniczenia w przemieszczaniu się”.

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni. W jej czasie nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii zwiększono kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu.

PAP

drukuj