fot. flickr.com

Od dziś policja może karać bez uchylania immunitetów

Prokuratorzy, senatorowie i posłowie – to niektóre z grup społecznych, które od dziś będą mogły zostać ukarane mandatem za wykroczenie drogowe bez uchylenia immunitetu.

Dziś wchodzi w życie nowelizacja kilku ustaw. Żeby przyjąć mandat, osoba z immunitetem będzie musiała wyrazić na to zgodę. W przypadku odmowy, policja może złożyć wniosek do jego przełożonego o zgodę na uchylenie immunitetu. W przypadku posła jest to Marszałek Sejmu.

Poseł Krzysztof Tchórzewski, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, zwraca uwagę, że posłowie zazwyczaj płacili mandaty. Nowela w pewien sposób może natomiast ograniczać swobodę posłów opozycji.

Wiadomo, że minister czy posłowie wyjeżdżają. Mamy wtedy niewielką frekwencję koalicyjną. Teraz, policja może – mówiąc, że zatrzymuje za szybkość, na zbadanie dokumentów, sprawdzenie itd. – utrudnić posłowi kontynuowanie jego obowiązków, szczególnie przy małej większości w czasie głosowań. To jest umniejszenie swobody demokratycznej posła – szczególnie opozycji – który powinien mieć świadomość, że państwo nie jest w stanie na nim niczego wymusić – podkreśla poseł Tchórzewski.   

 

Nowela dotyczy także: rzecznika praw dziecka, generalnego inspektor ochrony danych osobowych i prezesa IPN-u.

RIRM

drukuj