K. Szymański przedstawi dziś „Białą księgę” w Brukseli

Minister ds. europejskich Konrad Szymański przedstawi dziś w Brukseli „Białą księgę”. Z dokumentem poświęconym reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce mają się zapoznać m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej i państw Unii Europejskiej.

Licząca 98 stron „Biała księga” wyjaśnia konieczność przeprowadzenia reformy i sposób, w jaki poprawi ona funkcjonowanie sądownictwa w Polsce. Dokument przekonuje też, że polskie ustawodawstwo nie odbiega od obowiązującego w innych krajach.

W ocenie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf dokument jest niespójny i tendencyjny, zawiera informacje zniekształcone, a nawet nieprawdziwe. Prezes stwierdziła, powołując się na statystyki, że SN od lat działa sprawnie. Powiedziała również, że uchwalone przepisy służą głównie wymianie personalnej i nie mają na celu usprawnienia postępowania.

Prof. Jakub Stelina, prawnik, zauważa, że w ślad za wymianą kadr idą rozwiązania służące poprawie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.  Podkreśla też, że spór między Polską a Unią Europejską jest polityczny, a nie merytoryczny.

– W Polsce rządzi jedna opcja polityczna, w Europie dominuje inna opcja polityczna – to jest główne zarzewie tego konfliktu. Tak, jak elementy polityczne stoją za tym sporem, tak tylko elementy polityczne mogą spowodować, że zostanie on w jakiś sposób załagodzony. Widać, że w wielu państwach dzieją się różne rzeczy, które zagrażają fundamentom Unii, w związku z tym, jeżeli UE stwierdzi, że nie jest to w ich interesie, nie ma to sensu, nie jest korzystne dalsze brnięcie w ten spór, to po prostu się z tego wycofa – komentuje prof. Jakub Stelina.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej w Brukseli wyraził nadzieję na merytoryczną analizę „Białej księgi”. Polski rząd liczy, że państwa UE zrozumieją polskie stanowisko.

Od decyzji krajów członkowskich będzie zależał dalszy los realizacji procedury z art. 7. wobec Polski. KE uruchomiła ją w grudniu ubiegłego roku. Według Komisji, w Polsce przyjęto szereg ustaw, które mają zagrażać niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl