K. Szymański: Możliwy szerszy konsensus UE ws. kryzysu migracyjnego

Możliwy jest nowy, szerszy konsensus Unii Europejskiej ws. kryzysu migracyjnego – oświadczył wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański. W Brukseli trwa szczyt przywódców UE.

Polskę na spotkaniu reprezentuje premier Beata Szydło. Jednym z tematów podnoszonych przesz szefów rządów Unii Europejskiej była kwestia migracji.

Wiceminister Konrad Szymański, który towarzyszy Prezes Rady Ministrów powiedział, że szczyt rozpoczyna prawdziwą rewizję, czy też skompletowanie pełnej agendy, jeśli chodzi o politykę migracyjną i uchodźczą Unii.

– Daliśmy zielone światło nie tylko na nowe inicjatywy komisji w obszarze lepszego wyposażenia zewnętrznej granicy, a także kształtowania bardziej ambitnych planów współpracy z krajami pochodzenia migracji i tranzytu, jak również umówiliśmy się, że w grudniu Rada przedstawi wskazówki kierunkowe, legislacyjne dotyczące najbardziej kontrowersyjnego aspektu europejskiej agendy migracyjnej – jakim jest reforma systemu dublińskiego. Z polskiego punktu widzenia jest oczywiste, że Polska nie zaakceptuje żadnego mechanizmu, który by wprowadzał ponadnarodową, unijną kompetencję w obszarze zarządzania migracją czy uchodźcami – wskazał Konrad Szymański.

Zgodnie z tzw. systemem dublińskim za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada kraj UE, w którym uchodźca przekroczy unijną granicę.

Unijni przywódcy w drugim dniu rozmawiają także o polityce handlowej Unii Europejskiej, w tym negocjacjom nad umową o partnerstwie handlowym i inwestycyjnym ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP).

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl