Min. K. Szymański zaprezentował w Strasburgu polskie stanowisko m.in. ws. praworządności i dialogu z KE

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański zaprezentował w Strasburgu polskie stanowisko m.in. w sprawie praworządności i dialogu z Komisją Europejską.

Okazją były spotkania wiceszefa polskiego MSZ z szefami głównych grup politycznych Parlamentu Europejskiego. Rozmowy odbyły się w przeddzień parlamentarnej debaty na temat niezależności sądownictwa w Polsce.

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański przebywa w Strasburgu od wczoraj. Dziś powiedział, że wykorzystał dotychczasowe spotkania, by przybliżyć naturę zmian przyjętych w ostatnim czasie w Polsce.

– To jest kilkanaście różnych korekt, które mają uspokoić partnerów europejskich i zlikwidować wrażenie, że mamy do czynienia z jakimikolwiek ryzykami. Pamiętajmy także, że strona europejska nie mówi o faktach, a o ryzykach związanych z praworządnością w Polsce. Wydaje się, że te zmiany, które zostały przyjęte, przy bliższym ich przestudiowaniu powinny skutkować bardziej realistycznym podejściem do tej sprawy. Myślę, że w naszym interesie, ale także interesie PE i jego wiarygodności jest to, aby ważyć słowa i rozumieć, co tak naprawdę dzieje się w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości, ponieważ skracanie opinii do bardzo obłych i płytkich zdań na pewno nie służy porozumieniu politycznemu – akcentował Konrad Szymański.

Wiceszef MSZ dodał, że dialog Polski z KE ws. praworządności trwa. Przedstawiliśmy konkretną ofertę. Teraz ruch jest po stronie Komisji – zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu KE miała złożyć wniosek o formalne wysłuchanie naszego kraju w związku z reformą sądownictwa i prowadzoną procedurą art. 7 traktatu o UE, co wielu dyplomatów odebrało jako zerwanie dialogu z Polską.

Wcześniej wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans uznał za niewystarczające wprowadzone przez Sejm zmiany do ustaw okołosądowych.

Jutro Frans Timmermans weźmie udział w debacie PE na temat Polski, a w przyszłym tygodniu przyjedzie do naszego kraju.

RIRM

drukuj