KE rozstrzygnie ws. pomocy publicznej dla KW

W ciągu kilku dni Polska złoży do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na pomoc publiczną dla Kompanii Węglowej.

Odbyły się już dwa spotkania przedstawicieli rządu z KE. Kolejne planowane jest po przekazaniu odpowiednich dokumentów. Na razie Polska musi wypełnić kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi restrukturyzacji zakładów wchodzących w skład spółki.

KE do tej pory nie zajęła stanowiska w sprawie.

Jak powiedział poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, trudno przewidzieć co odpowie UE, ponieważ rząd PO–PSL do końca rozmów z górnikami zmieniał zdanie co do przyszłości kopalń.

Trzeba wiedzieć, że Unia Europejska dopuszcza pomoc publiczną dla Kompanii Węgla Kamiennego wyłącznie w sytuacji, kiedy kończy się wydobycie węgla w tych miejscach, gdzie istnieją kopalnie. To oczywiście znak zapytania nad planem rządowym i nad porozumieniem ze stroną społeczną, które podpisał rząd, bo reakcja Komisji Europejskiej jest nieznana. Oby stało się, że KE zgodzi się pod jakimiś warunkami na to, by tę pomoc przekazywać – dodał poseł Piotr Naimski.

Po szerokich protestach górników przeciw likwidacji przez rząd kopalń należących do KW, podpisano porozumienie.

Zakłady początkowo przeznaczone do zamknięcia mają kontynuować wydobycie, a Spółka Restrukturyzacji Kopalń przygotowuje dla nich plany naprawcze.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl