fot. PAP/EPA

Komisja Europejska uruchomiła mechanizm warunkowości wobec Węgier

Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej względem Węgier. To pierwszy taki przypadek w historii Wspólnoty.

O uruchomieniu mechanizmu poinformowała na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Decyzja została ogłoszona dwa dni po kolejnym zwycięstwie wyborczym Viktora Orbana na Węgrzech. Ursula von der Leyen miała stwierdzić, że na Węgrzech dochodzi do korupcji.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk przypomina, że mechanizm warunkowości może być stosowany tylko w przypadku naruszeń wpływających na finanse Unii Europejskiej.

– Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogranicza funkcjonowanie rozporządzenia do ochrony interesów finansowych UE. To musi dotyczyć takich rzeczy jak defraudacja czy korupcja w wydatkowaniu środków europejskich. Fidesz miażdżąco wygrał wybory. W związku z tym z jeszcze większą stanowczością będzie odpowiadał Komisji, jeżeli to jest kwestia wykraczająca poza ramy rozporządzenia. Jeśli chodzi o Węgry, to były tam uzasadnione pretensje dot. korupcji przy wydatkowaniu środków europejskich, więc jeżeli sprawa dot. tej kwestii, to rząd będzie musiał się racjonalnie do tego ustosunkować – zaznacza europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

W konsekwencji uruchomienia mechanizmu warunkowości Węgrom grozi zawieszenie lub zmniejszenie wypłaty środków z budżetu UE. Musi się jednak na to zgodzić co najmniej 15 z 27 państw członkowskich.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl