fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Bezrobocie w Polsce najniższe od 26 lat

Bezrobocie rejestrowane jest najniższe od 26 lat. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. – poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej.

Licząc m/m współczynnik spadł o 0,4 punktu procentowego. Liczba zarejestrowanych w urzędach pracy w ciągu miesiąca zmniejszyła się o blisko 72 tys. osób i wynosi poniżej 1 mln 300 tysięcy.

Gdy Prawo i Sprawiedliwość obejmowało rządy, bez stałego zatrudnienia było ponad 1,5 mln osób. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wyraziła zadowolenie, że bezrobocie spada we wszystkich regionach Polski.

– Największe spadki to było województwo dolnośląskie, wielkopolskie – o bardzo niskim bezrobociu – ale też warmińsko-mazurskie oraz zachodnio-pomorskie. Te dwa województwa są o tej wyższej stopie bezrobocia. Jest to też związane z tym, że (…) jest to pierwszy miesiąc prac sezonowych – prac w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie. Myślę, że prognozy na kolejne miesiące rzeczywiście pozwolą osiągnąć ten efekt bezrobocia na poziomie 7 proc., a być może nawet mniej – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu pracy dodała, że te dane przekładają się także na dobrą sytuację funduszy ubezpieczeń społecznych, gwarantowanych świadczeń pracowniczych i pracy.

Minister Elżbieta Rafalska przypomniała, że 2016 rok był najlepszy finansowo dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

RIRM

drukuj