fot. PAP/EPA

50 tys. zł na pomoc ofiarom cyklonu dzięki akcji „Ryż na Madagaskar”

Ponad 50 tys. zł na zakup ryżu i leków dla potrzebujących udało się zebrać w ramach akcji „Ryż na Madagaskar”. Na wyspę dotarł już pierwszy transport z żywnością.

W wyniku cyklonu Enawo, który w marcu nawiedził rejon wyspy, spustoszone zostały ryżowiska, umożliwiające przeżycie mieszkańcom Madagaskaru. Ryż jest na wyspie głównym składnikiem pożywienia.

Akcję zbierania środków na pomoc poszkodowanym na Madagaskarze zainicjowali misjonarze oblaci – wskutek cyklonu ucierpiały też oblackie misje na wyspie. W przedsięwzięcie włączyła się redakcja czasopisma „Misyjne Drogi” oraz portal misyjne.pl

Jak poinformowała PAP koordynatorka akcji Zofia Kędziora, zebrane dotąd środki pozwalają na zakup ok. 20 ton ryżu.

– Pierwszy transport kilku ton ryżu – do jedzenia i pod zasiew dotarł już do miejscowości Marolambo. Misjonarze potwierdzają, że ta pierwsza pomoc pomogła lokalnej społeczności zacząć układać sobie życie na nowo – podała Kędziora.

Udział w akcji można było wziąć m.in. dokonując wpłaty poprzez formularz dostępny na stronie misyjne.pl, oraz za pomocą tradycyjnego przekazu bankowego.

– Najwięcej pieniędzy spłynęło dzięki przekazom bankowym. Misjonarze oblaci dziękują, za okazaną pomoc i zachęcają, by akcję kontynuować. Więcej funduszy to jeszcze większy zastrzyk pomocowy dla lokalnej społeczności – powiedziała Kędziora.

Nim Madagaskar został nawiedzony przez Enawo, kraj poważnie ucierpiał wskutek suszy; farmerzy nie mogli rozpocząć zasiewu ryżu. Sadzonki przygotowane na tegoroczną uprawę zostały zniszczone przez cyklon. Enawo zniszczył pola uprawne wanilii, ryżu i innych roślin. Wyspa w ponad 70 proc. utrzymuje się z rolnictwa.

Cyklon zabił około 50 osób a ponad 110 tys. musiało opuścić swoje domy.

PAP/RIRM

drukuj