BBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

BBN informuje: przy okazji Święta Wojska Polskiego Prezydent RP Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu żołnierze Sił Zbrojnych RP od 2017 r. będą mogli otrzymać podwyżki.

System uposażeń żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych opiera się na zasadzie, mówiącej że wielkość średniego uposażenia to kwota wynikająca z mnożenia corocznie ustalanej w ustawie budżetowej kwoty bazowej (obecnie jest to 1 523,29 zł) przez wielokrotność ustaloną dla poszczególnych służb.

Podpisane Rozporządzenie Prezydenta RP w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych podnosi tę wielokrotność z obecnego poziomu 2,95 do 3.20.

Tym samym wejście w życie rozporządzenia 1 stycznia 2017 r. spowoduje wzrost przeciętnego wynagrodzenia żołnierza zawodowego, ale także wzrost środków na uposażenie żołnierzy zawodowych.

Zgodnie z Ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych do kompetencji Prezydenta RP należy określenie w drodze rozporządzenia wielokrotność kwoty bazowej.

 

PAP/RIRM

drukuj