W Wilnie oddano hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego, społeczności polskiej na Litwie, kombatanci, harcerze, żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przebywającej na Litwie w poniedziałek oddali na Rossie hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Na wileńskim cmentarzu Rossa spoczywa serce marszałka, złożone obok jego matki.

W Wilnie na Rossie przed mauzoleum Matki i Serca Syna – serca marszałka Józefa Piłsudskiego, wodza naczelnego, ojca zwycięstwa w bitwie warszawskiej, Święto Wojska Polskiego ma szczególny wymiar – powiedział attaché obrony Ambasady RP na Litwie, płk. Mirosław Wójcik, zwracając się do zebranych.

Przypominając bitwę sprzed 96 lat i jej znaczenie, płk. Wójcik zaznaczył, że „dzisiaj Polska jest wolną”, a „wojsko polskie stoi na straży tej wolności”, pełniąc służbę również na Litwie.

Żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wykonują obecnie zadania w ramach wzmocnienia wschodniej flanki i szkolą się wspólnie z litewskimi kolegami – poinformował attaché obrony Ambasady RP na Litwie.

Uroczystości z okazji Dnia Wojska Polskiego tradycyjnie odbył się też w Zułowie, miejscowości odległej o 60 km na północ od Wilna, gdzie urodził się Piłsudski.

Tu, w powstającej od 16 lat Alei Pamięci Narodowej, odsłonięto kolejne stele upamiętniające tym razem Romana Stanisława Dmowskiego – polityka, publicystę, ministra, współzałożyciela Narodowej Demokracji, który działał na rzecz odbudowy niepodległej Polski oraz Ignacego Jana Paderewskiego – działacza niepodległościowego i polityka, premiera i ministra, który wniósł wielki wkład w sprawę odrodzenia niepodległej Polski oraz Wojska Polskiego, a także wybitnego pianistę i kompozytora.

Rocznica Bitwy Warszawskiej została uczczona też w poniedziałek w wileńskim kościele św. Józefa, na jednym z nowych osiedli. Ksiądz Roczardas Doveika odprawił mszę w intencji poległych w walkach z bolszewikami.

15 sierpnia to symboliczna data przełomu w wojnie z bolszewikami, w wojnie, w której ginęli mieszkańcy tej ziemi bez względu na narodowość  – powiedział wileńskiej rozgłośni Radio Znad Wilii inicjator modlitwy, organista Paulius Grigonis.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl