A. Duda: ważne dla Europy Środkowo-Wschodniej decyzje szczytu NATO

Szczyt NATO w Warszawie podjął decyzje bardzo ważne dla Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Prezydenci rozmawiali także o sytuacji Polaków i Rumunów w Wielkiej Brytanii.

Podsumowanie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie było głównym tematem roboczego spotkania prezydentów Polski i Rumunii, które odbyło się w Belwederze.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda podkreślił, że szczyt NATO podjął bardzo ważne dla Europy Środkowo-Wschodniej decyzje. Jak powiedział, w tym kontekście wizyta rumuńskiego prezydenta ma symboliczne znaczenie. Przypomniał, że w listopadzie 2015 r. w Bukareszcie odbyło się spotkanie dziewięciu państw tej części Europy należących do NATO.

– Rozmawialiśmy tam właśnie na temat naszych planów i wizji rozwoju NATO, a także naszych potrzeb z uwagi na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa. To spotkanie (w Bukareszcie) okazało się niezwykle ważne dla ustaleń szczytu NATO w Warszawie. W istocie są one zbieżne z tym, co zawarliśmy wtedy w naszej wspólnej deklaracji bukaresztańskiej. To dzisiejsze spotkanie z panem prezydentem stanowi symboliczne zamknięcie tej drogi, która prowadziła nas razem do szczytu NATO w Warszawie – powiedział Duda.

Prezydent poinformował, że niedzielne rozmowa z Iohannisem dotyczyła także polsko-rumuńskiej współpracy wojskowej oraz Brexitu.

– Rozmawialiśmy o wpływie, jaki Brexit może mieć dzisiaj na UE, ale przede wszystkim rozmawialiśmy o naszych rodakach w Wielkiej Brytanii. Ta kwesta jest dla nas niezwykle istotna – powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że w Wielkiej Brytanii żyje prawie 1 mln Polaków i pół miliona Rumunów.

– Jest kwestia dbania o to, by ich prawa były przestrzegane, by ich prawa w żaden sposób nie zostały ograniczone. W tej kwestii mówimy tutaj jednym głosem – powiedział Duda.

Przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl