fot. PAP/Rafał Guz

Trwają uroczystości z upamiętniające 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego

Cała Polska oddaje dziś hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, które wybuchło 76 lat temu. Główne uroczystości z udziałem m.in. prezydenta i premiera odbywają się w stolicy Rzeczpospolitej. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego.

Andrzej Duda przypomniał, że rzeź Woli jest uważana przez historyków za największą zbrodnię ludobójstwa, jaka miała miejsce jednorazowo w czasie całej II wojny światowej.

Prezydent zwrócił też uwagę na bohaterstwo lekarzy i personelu medycznego Szpitala Wolskiego, którzy mimo możliwości ucieczki nie odeszli od łóżek chorych.

– Lekarze i personel nie opuścili chorych. Zostali z nimi do końca, zostali z nimi do śmierci. Zamordowano ponad 360 lekarzy i pacjentów Szpitala Wolskiego w zasadzie w ciągu jednego dnia. Na miejscu w szpitalu zginął dyrektor pan dr Józef Piasecki, zginął pan prof. Zeyland, zginął także kapelan Szpitala Wolskiego ks. Ciecierski. To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli, pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa, służby i oddania pacjentom do samego końca lekarzy i całego personelu medycznego Szpitala Wolskiego – podkreślił Andrzej Duda.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach rocznicowych w Muzeum Powstania Warszawskiego i złożył kwiaty przed dzwonem gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego oraz tablicą pamiątkową poświęconą śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące.

RIRM

drukuj