fot. PAP/EPA

Polska delegacja uda się na Bliski Wschód. Wśród przetrzymywanych przez Hamas zakładników znajduje się przynajmniej jeden polski obywatel

W najbliższych dniach polska delegacja uda się na Bliski Wschód. Wśród przetrzymywanych przez Hamas zakładników znajduje się przynajmniej jeden polski obywatel – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera.

Wybuchy w Strefie Gazy słychać w dzień i w nocy. W wyniku działań Izraela śmierć poniosło ponad 17 tys.  Palestyńczyków. 70 proc. to kobiety, dzieci oraz młodzież poniżej 18 roku życia.

– Tempo ataku wojskowego w południowej Gazie jest powtórzeniem ataku na północy – mówił Martin Griffiths, zastępca sekretarza generalnego do spraw humanitarnych i koordynator pomocy w ONZ.

Szpitale są przepełnione, brakuje łóżek dla pacjentów. Personel jest wyczerpany. Potrzebujących pomocy medycznej cały czas przybywa. Pomoc przekazała Światowa Organizacja Zdrowia.

– Właśnie dostarczyliśmy niezbędne środki medyczne, zestawy urazowe i niezbędne leki – przekazał dr Richard Peeperkorn, wysłannik WHO.

Izrael, póki co, nie zamierza zaprzestać działań zbrojnych.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby wygrać i zwyciężymy. Jestem tego pewien – podkreślił Yoav Gallant, minister obrony Izraela.

Amerykanie, którzy wspierają Tel Awiw po raz kolejny apelują o ochronę ludności cywilnej.

– Izrael ma do czynienia z terrorystycznym przeciwnikiem, który celowo atakuje ludność cywilną. Jednak powtórzę, Izrael ma obowiązek zrobić wszystko, co możliwe, aby położyć nacisk na ochronę ludności cywilnej i maksymalizację pomocy humanitarnej – zaznaczył Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Podobne stanowisko wyraził również minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Uważam, że ważne jest, abyśmy wspierali Izrael, jednocześnie kłócąc się o znaczenie międzynarodowego prawa humanitarnego i znaczenie zmniejszania ofiar wśród ludności cywilnej. Będziemy to podkreślać w kółko – akcentował David Cameron.

Cały czas prowadzone są negocjacje w sprawie kolejnego zawieszenia broni. Jak na razie nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów.

– Nie mam też dzisiaj żadnych wiadomości, które mógłbym przekazać w sprawie powrotu zakładników – czy to naszych, czy tych z wielu innych krajów – wskazał John Kirby, rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA.

Na prośbę jednak USA Izrael zgodził się otworzyć przejście graniczne Kerem Szalom dla pomocy humanitarnej. W rejonie działań zbrojnych cały czas są polscy obywatele. Służby naszego kraju prowadzą działania, by sprowadzić ich do Polski lub przetransportować w bezpieczne miejsce.

– Wiemy o jednym polskim obywatelu, przynajmniej, który pozostaje w gronie zakładników w tunelach pod Strefą Gazy i kilkunastu obywatelach lub rodzinach obywateli, którzy są mieszkańcami Strefy Gazy albo przebywali w Strefie Gazy – mówił Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w TVN24.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera, stanie na czele polskiej delegacji, która w najbliższych dniach uda się z wizytą na Bliski Wschód.

TV Trwam News

drukuj