fot. pixabay.com

Polacy piją za dużo piwa

Polacy piją zdecydowanie za dużo piwa – taki wniosek płynie z raportu na temat spożycia alkoholu autorstwa ekspertów Instytutu Jagiellońskiego. Z analizy wynika, że Polacy są liderami w piciu piwa w Europie, która jest kontynentem o największej konsumpcji tego trunku.

Piwo odpowiedzialne jest za wzrost spożycia etanolu przez Polaków. W naszym kraju trunek ten rocznie odpowiada za spożycie ponad 5 litrów czystego alkoholu na statystycznego Polaka.

Sytuacji tej sprzyja m.in. dopuszczenie w 2001 roku publicznej reklamy piwa – wskazuje dr Artur Bartoszewicz, ekonomista i współautor raportu.

Polacy sięgają po piwo, bo piwo jest wszędzie, jest dostępne, jest reklamowane. W 2001 roku utworzono prawo, które pozwala na to, by piwo mogło być prezentowane publicznie. Piwo jest powiązane swoim przekazem ze sportem zawodowym, wyczynowym. Młodzi ludzie mają idoli w tym obszarze i identyfikują picie piwa z sukcesem, z wypoczynkiem. To jest manipulacja, która jest wykonywana na narodzie polskim. Trzeba podkreślić, że większość piwa sprzedawana w Polsce produkowana jest przez wielkie koncerny międzynarodowe. To są ogromne browary, które mają 78 proc. rynku, średnie tylko 18 proc., a te regionalne, rzemieślnicze, polskie browary, to jest tylko 3.5proc. udziału. Jesteśmy rozpijani przez międzynarodowe koncerny – podkreśla ekspert.

Wzrost spożycia piwa spowodował wzrost ilości spożywanego przez Polaków etanolu. W 2018 roku wskaźnik spożycia czystego alkoholu na jedną osobę powyżej 15 roku życia wynosił w Polsce blisko 12 litrów.

Szczególnym czasem modlitwy o trzeźwość narodu, do której zachęca KEP, będzie rozpoczynający się w niedzielę miesiąc sierpień, który jest miesiącem abstynencji [czytaj więcej].

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl