fot. PAP

Polacy na Litwie bronią życia poczętego

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie domaga się obowiązkowej lekcji religii w szkołach i zakazu tzw. aborcji. Polacy zamierzają twardo bronić wartości chrześcijańskich.

Europoseł Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie przypomina, że AWPL już w 2006 roku złożyła projekt o ochronie życia poczętego.

Projekt o ochronie życia poczętego nie jest pierwszym złożonym przez AWPL. W 2006 roku taki projekt zgłosiliśmy i wygraliśmy pierwsze czytanie. Jest to kontynuacja tamtego projektu. Myślę, że skoro jest taka ustawa w Polsce, jest w Irlandii, ale też w innych krajach europejskich; to dlaczego nie może być na Litwie w kraju katolickim. Chcemy by taką ustawę przyjęto, w przeciwnym wypadku możemy jako kraj wymrzeć. Mamy niecałe 3 mln mieszkańców i jest niedopuszczalne, naganne i niezrozumiałe, że 10 tys. dzieci nienarodzonych jest co roku zabijanych – powiedział Waldemar Tomaszewski.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie zarejestrowała także w Sejmie poprawkę do Ustawy o Oświacie, przewidującą obowiązkowe nauczanie religii w szkołach.

Teraz mamy do wyboru religię bądź etykę, ale uważamy że przynajmniej na poziomie szkoły podstawowej, religia powinna być dla wszystkich uczniów. To nie chodzi nawet o religię katolicką, którą ja wyznaję lub inni nasi przedstawiciele, ale ogólnie o religię, wzrost religii, prawa duchowe, nauczania; to jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie, kiedy w zasadzie sprawy duchowości odchodzą na drugi plan. Tak być nie powinno, podstawy religii powinni znać wszyscy – dodał europoseł.

Przewodniczący akcji przypomniał jednocześnie, że AWPL przystąpiła do koalicji rządzącej z założeniem przedstawienia projektów ustaw skierowanych na wychowanie młodego pokolenia, ochronę dzieci nienarodzonych, rozwój wartości duchowych.

Przypomniał także, że partnerzy koalicyjni o poglądach centrolewicowych: socjaldemokraci, Partia Pracy i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość – zgodzili się nie blokować projektów w pierwszym stadium, co oznacza, że „każdy poseł może głosować w tych kwestiach zgodnie z własnym sumieniem”.

RIRM

drukuj