fot. twitter.com/PolitykaZdrowot

Polacy coraz częściej korzystają z e-recept

Około 37 proc. leków kupowanych w aptekach jest wydawane na e-receptę – poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Od 2020 roku elektroniczny system wystawiania recept przez lekarzy ma być obowiązkowy. Od początku tego roku e-receptę można zrealizować w każdej aptece. 

W pierwszych tygodniach lekarze wystawili ok. 2,5 tysiąca elektronicznych recept. Obecnie każdego dnia jest to ponad 900 tys. – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński.

– Widać, że rzeczywiście udaje się to w kolejnych gabinetach wdrażać. Ponad 40 tysięcy lekarzy już wystawiło co najmniej jedną e-receptę. Jeżeli patrzymy na realizację w aptekach, to już ponad jedna trzecia, a więc 35-37 proc. leków dziennie wydawanych jest na e-receptę, czyli rzeczywiście mamy postęp. W związku z tym zmierzamy z optymizmem w stronę tej daty 8 stycznia 2020 roku, czyli tego momentu, kiedy rzeczywiście chcemy, aby w każdym gabinecie w Polsce wystawiano e-recepty – wskazał wiceminister Janusz Cieszyński.

Lekarz Radosław Sierpiński, zastępca Prezesa Agencji Badań Medycznych, przypomniał, że na początku pacjenci mieli duże obawy w związku z e-receptą. Jak dodał z rozwiązania korzysta coraz więcej starszych pacjentów.

– Pacjenci mieli bardzo duże obawy, prosili o dodatkowe pisanie tradycyjnej recepty, bo to nigdy nie wiadomo, co się będzie działo. Natomiast to, co ja obserwuję w swojej codziennej praktyce klinicznej, bo nadal praktykuję, i co jest bardzo pozytywne to to, że pacjenci już teraz domagają się e-recepty. Mówią „Proszę mi wystawić e-receptę, bo tak jest łatwiej ją zrealizować”. Te dane rejestrują się w systemie i szczególnie właśnie pacjenci starsi, nasi seniorzy, są beneficjentami tych rozwiązań, ponieważ bardzo często są to pacjenci, którzy są pod taką pozytywną opieką rodziny na zasadzie sprawdzania, jakie leki bierze dziadek, jakie leki babcia. Sam pamiętam, że w wypadku moich dziadków to zawsze był proces przeglądania rozlicznych kwitów, papierków, szukania pudełeczek po lekach. Obecnie te wszystkie dane rejestrują nam się w systemie – powiedział lekarz Radosław Sierpiński.

W wyjątkowych przypadkach pacjent będzie mógł dalej otrzymać wydruk informacyjny elektronicznej recepty, która zostanie zrealizowana w aptece.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl