fot. PAP/Jacek Bednarczyk

PKP podpisały umowę na modernizację dworca Kraków Swoszowice

PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę XIX-wiecznego dworca kolejowego Kraków Swoszowice. Inwestycja o wartości prawie 8 mln zł zostanie dofinansowana ze środków unijnych. Prace powinny się zakończyć na przełomie 2021 i 2022 roku.

Jak podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas podpisania umowy, kompleksowy remont zabytkowego dworca w Swoszowicach, znajdującego się na południowych obrzeżach Krakowa, jest kolejną tego typu inwestycją realizowaną przy wsparciu pieniędzy unijnych.

„To inwestycja, która będzie łączyć tradycję i nowoczesność, bo będziemy świadkami remontu XIX-wiecznego dworca kolejowego, gdzie połączymy ekologię, dostępność dla osób o szczególnych potrzebach, innowacyjne rozwiązania, ale również zachowamy jego tradycyjny wygląd” – wskazała minister.

Przypomniała, że w obecnej perspektywie unijnej Polska otrzymała na inwestycje związane z unowocześnianiem szlaków i obiektów kolejowych prawie 40 mld zł.

„To ogromne środki, dzięki którym będziemy świadkami nowoczesnej infrastruktury kolejowej, rozbudowy dworców i modernizacji linii kolejowych” – zaznaczyła Małgorzatka Jarosińska-Jedynak.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że modernizacja dworca Kraków Swoszowice jest przykładem realizacji priorytetu rządu Mateusza Morawieckiego, związanego ze zrównoważonym rozwojem.

„Realizujemy ten program w każdym regionie, każdym województwie naszego kraju. To zarówno małe ośrodki, ale także duże miasta. Teraz przyszedł czas na Kraków – to może nie jest tak okazały budynek, jak gmach krakowskiego dworca głównego, ale także obiekt zabytkowy, świadek historii, z którego na co dzień będą korzystać pasażerowie, którzy licznie wracają do transportu kolejowego” – powiedział.

Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP SA zapowiedziała, że prace budowlane rozpoczną się niebawem, a obiekt ponownie zostanie udostępniony podróżnym na przełomie 2021 i 2022 roku. W efekcie budynek dworca w Swoszowicach, pochodzący z końca XIX wieku, odzyska historyczne piękno, a jednocześnie zostanie przystosowany do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych.

Na parterze znajdą się pomieszczenia komercyjne, hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni oraz ogólnodostępne toalety. Budynek zostanie przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, m.in. poprzez usunięcie barier architektonicznych, wprowadzenie ścieżek prowadzących z polami uwagi oraz montaż specjalnej mapy dotykowej dworca. Na dworcu zostanie zamontowany nowoczesny system monitoringu. W bezpośrednim otoczeniu budynku powstaną nowe chodniki i droga, przy której wyznaczonych będzie 15 miejsc postojowych.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 8 mln zł, z czego 5,2 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl