PiS chce ustanowienia 2014 Rokiem Czynu Niepodległościowego

PiS chce, by rok 2014 był Rokiem Czynu Niepodległościowego. W przyszłym roku minie setna rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego z tej okazji politycy PiS-u proponują specjalną uchwałę.

6 sierpnia 1914 r. rozpoczęła się nasza droga do niepodległości, ale nasz projekt podkreśla wielonurtowość działań, czynów, ugrupowań politycznych, które doprowadziły do sukcesu; do tego, że Polska wybiła się na niepodległość –zaznaczał poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

– Rok 2014 jest rokiem wyjątkowym; jest przypomnieniem tych wszystkich wydarzeń i postaci. Marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty – to, ci wszyscy mężowie stanu, ci wszyscy wybitni Polacy, którzy doprowadzili do tego, że powstała II RP; powstało wolne państwo, które wspaniale wychowało kolejne pokolenie ludzi, którzy walczyli podczas II wojny światowej i po zakończeniu tej wojny z opresją sowiecką. Mamy nadzieję, że projekt Klubu Parlamentarnego PiS zostanie przez Sejm RP przyjęty – akcentuje poseł Mariusz Błaszczak.

Na upamiętnienie czynu niepodległościowego, m.in. Legionów Polskich czeka sędzia Bogusław Nizieński, Kawaler Orderu Orła Białego, syn żołnierza Legionów Polskich. „To jest dla nas zobowiązanie, żeby ci wszyscy, którzy oddawali swoje życie dla Polski zostali uczczeni” – powiedział Niezieński.

– Chciałbym doczekać, ażeby Sejm Najjaśniejszej RP uznał przyszły rok za Rok Czynu Niepodległościowego; aby tym wszystkim, którzy walczyli o najświętszą sprawę po 123. latach niewoli – ażeby ci wszyscy zostali uznani za bohaterów narodowych; za tych, którzy swoim czynem dowiedli, że Polska jest najważniejszą sprawą dla nas tu żyjących – podkreślił sędzia Bogusław Nizieński.

W przyszłym roku będziemy obchodzić pierwszą z ważnych, setnych rocznic, która będzie przypominała, iż przed stu laty Polacy walczyli o niepodległość – zauważył Jan Kasprzyk, prezes Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków. Datę 6 sierpnia 1914 r. należy przywrócić świadomości narodu – dodał.

– Stulecie jest doskonałym momentem na to, aby datę tę przypomnieć. Społeczny Komitet Obchodów Czynu Niepodległościowego, który w swych założeniach będzie przypominał o wydarzeniach – nie tylko roku ‘14, ale i dalszych, aż po rok ‘21 po Powstania Śląskie, po odzyskanie pełnej suwerenności, po utrwalenie granic – będzie też komitetem, który animował będzie wszelkie działania, które będą miały na celu przede wszystkim aktywizację młodego pokolenia wokół tych rocznic. Będziemy chcieli organizować dla młodych ludzi konkursy, koncerty, gry edukacyjne, różnego rodzaju rajdy na szlakach historycznych. Mamy nadzieję, że ta uchwała ustanawiająca przyszły rok – Rokiem Czynu Niepodległościowego wzmocni te wszelkie działania; że będzie to najlepszy prezent dla poprzednich pokoleń i najlepszy wyraz hołdu, jaki może złożyć Parlament RP – akcentuje Jan Kasprzyk.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwrócił uwagę, że pokolenie XIX stulecia mobilizowało się w duchu imponderabiliów, czyli najwyższych wartości służących Ojczyźnie.

– Chcemy zacząć w przyszłym roku stuletnie obchody – jako uznanie, hołd, ale także i wyrażenie konieczności budowania na wartościach naszej państwowości. Tak jak minione pokolenia uważały, że bez wartości nie może być ducha narodu i nie można budować siły państwa, tak my dzisiaj również chcemy do tego nawiązać – do aksjologii i do tych narodowych wartości – do imponderabiliów – zaznaczył prof. Wiesław Wysocki.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl