fot. By Witold Pikiel - fileMuzeum Narodowe w Kielcach syg. MNKi/H/3049Current image source [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=165707

Łódzkie: Odkopany pomnik Józefa Piłsudskiego czeka na renowację

W Woli Wiązowej niedaleko Bełchatowa (woj. łódzkie) wydobyto odnaleziony w październiku pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego z 1938 roku – powiedział druh miejscowej ochotniczej straży pożarnej Marcin Nitecki, jeden z odkrywców pomnika.

Podstawę pomnika podniesiono z wykopu, który powstał podczas remontu drogi. Teraz, czekając na odnowienie, monument stoi w tym samym miejscu, w którym 82 lata temu uroczyście go odsłonięto w Woli Wiązowej, na terenie obecnej gminy Rusiec (Łódzkie) – potwierdził Marcin Nitecki.

„Dzięki naszemu uporowi, nas, czyli strażaków ochotników z Woli Wiązowej, pomnik został podniesiony. Wydobyto go w całości” – powiedział.

Uszkodzenia całej konstrukcji pochodzą z czasów wojny. „Odłamana jest górna część pomnika, która została zniszczona, kiedy monument został przewrócony przez Niemców” – podkreślił Nitecki i dodał, że okupanci odłupali metalowe części pomnika.

„Najprawdopodobniej młotem, oddzielono od pomnika orła i krzyż. Wiadomo, że te metalowe części zabrali Niemcy, aby przetopić na amunicję” – tłumaczył strażak ochotnik.

Na wydobytej, niewidocznej dotąd kamiennej części wykopanego w październiku monumentu zachowały się przedwojenne inskrypcje.

„Są napisy, ale mało czytelne, bo przecież pomnik przeleżał w ziemi osiemdziesiąt lat” – mówił Marcin Nitecki.

„Są plany odrestaurowania i ponownego odsłonięcia przedwojennego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Woli Wiązowej” – przekazała Marzena Rogut-Chrząszcz, rzeczniczka bełchatowskiego starostwa.

Dokumentację znaleziska dostarczono już do łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

„Jestem po rozmowie z Dariuszem Rogutem, dyrektorem łódzkiego IPN, który obiecał, że pomoże w renowacji tego pomnika” – zapewnił druh Marcin Nitecki.

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto w 1938 roku w Woli Wiązownej z okazji 20. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachowały się archiwalne zdjęcia z uroczystości, na których widać zwieńczony polskim orłem i orderem Virtuti Militari pomnik z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego na znalezionym właśnie cokole.

Na początku okupacji popiersie z orłem i odznaczeniem zniszczyli Niemcy. Według jednej z hipotez cokół zakopali wtedy mieszkańcy wsi.

PAP

drukuj