fot. PAP/Radek Pietruszka

ZUS przygotowuje się na kolejną tarczę antykryzysową

Przygotowaniom ze strony ZUS na kolejną tarczę antykryzysową sprzyja m.in. stabilizująca się sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, na co wskazują dane po III kwartale 2020 r.

Obecnie parlament kończy prace nad tarczą 6.0, która zakłada wsparcie dla prawie 220 tys. płatników sektora m.in. gastronomicznego, usługowego i handlowego. Koszty dla ZUS-u z tego tytułu są szacowane na poziomie ok. 4 mld zł, w tym zwolnienie ze składek i świadczenia postojowe na 1 mld 100 mln zł.

Obecnie sytuacja w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest dość pozytywna – wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak poinformowała, ze składek do FUS wpłynęło prawie 164 mld zł. To o 3,9 mld mniej niż w ubiegłym roku.

– Z punktu widzenia zwolnień ze składek wyliczonych w tej chwili na 8 mld zł, to dla samego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest to bardzo pozytywny wynik. Jeżeli chodzi o pozostałe składki, które pobieramy na inne fundusze, to pobraliśmy do dzisiaj prawie 252 mld zł – to jest 3 mld mniej niż w ubiegłym roku. Z punktu widzenia wszystkich zdecydowanie wyższych zwolnień ten wskaźnik jest bardzo pozytywny – powiedziała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po spadku w wyniku pierwszej fali pandemii, o 40 tys. wzrosła liczba zatrudnionych cudzoziemców. Obecnie wynosi ona prawie 690 tys.

Utrzymuje się też wysoki poziom liczby osób opłacających składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i rentowe. Jak powiedziała prezes ZUS, poziom ten jest wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Istotnym źródłem przychodów FUS były też 24 mld zł pobrane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

RIRM

drukuj