fot. PAP/EPA

Dziś przypada tzw. Black Friday. UOKiK apeluje jednak o ostrożność w robieniu zakupów

Dziś przypada tzw. Black Friday. W tym dniu wiele sklepów oferuje liczne promocje na swoje towary. UOKiK apeluje jednak o ostrożność w robieniu zakupów. Z powodu zamknięcia galerii handlowych, większość transakcji odbywa się przez internet. Przy tej okazji trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Robiąc zakupy, należy zwrócić uwagę, czy sprzedawca dołączył do paczki paragon lub fakturę. Odbierając przesyłkę, warto też sprawdzić, czy towar nie został uszkodzony.

O tym na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, robiąc zakupy w sieci, mówił dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

– Z dużą uwagą śledzić elementy, które decydują o kontakcie w przypadku, gdyby coś się nie udało czy było niezgodne z oczekiwaniami, a więc kontakt dotyczący serwisu posprzedażnego czy sposób realizacji serwisu i reklamacji. Te elementy powinny znaleźć się na stronie internetowej. One świadczą o wiarygodności. Istotnym elementem jest zwrócenie uwagi na platformach internetowych na to, czy dany sprzedawca posiada zbiór komentarzy. Niekoniecznie będą to same najlepsze, wspaniałe komentarze, bo one często są wtedy sztucznie nadawane, ale takich, które faktycznie opisują, co wyszło, a co nie wyszło. Wtedy możemy zobaczyć, jak dystrybutor, sprzedawca zareagował – powiedział dr Bartłomiej Gabryś.

Wszelkie informacje na temat praw, jakie nam przysługują, robiąc zakupy m.in. przez internet, są dostępne na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

RIRM

drukuj