fot. flickr.com

Narasta skala przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan

W ubiegłym roku przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan stwierdzono w aż 32 państwach, a ich łączna liczba wyniosła blisko 600 – wynika z raportu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W dokumencie mowa jest także o Polsce. W 2019 r. w naszym kraju zaraportowanych zostało 35 przestępstw z nienawiści przeciwko chrześcijanom.

Większość z nich zgłosili prawnicy Instytutu Ordo Iuris, którzy biorą aktywny udział w procesie sprawozdawczym dotyczącym takich przestępstw. W złożonym do OBWE raporcie przedstawiono 40 przypadków aktów nienawiści wobec katolików.

– Były to głównie przestępstwa skierowane przeciwko mieniu, różnego rodzaju profanacje. Zdarzyło się również kilka napaści fizycznych na osoby duchowne. Obserwując ostatnie wydarzenia, to co się dzieje zwłaszcza po wyroku TK, ale też wcześniej, można się spodziewać, że w przyszłym roku tych przestępstw w raporcie będzie niestety więcej. Fala nienawiści narasta. Cały czas to obserwujemy, widząc profanacje, dewastacje czy przerywanie Mszy świętych. To coś, czego wcześniej nie było – powiedział mec. Bartosz Zalewski z Ordo Iuris.

Liczba przestępstw z nienawiści względem chrześcijan w porównaniu z rokiem 2017 wzrosła prawie o 20 proc. Notuje się je we wszystkich krajach OBWE.

Ordo Iuris wskazało, że wpływ na to ma m.in. polityczna i medialna marginalizacja chrześcijan i przedstawianie ich w krzywdzącym świetle. Prawnicy Instytutu zauważyli też, że problematyka przestępstw z nienawiści do wiary wciąż jest poza obszarem rozważań w debatach politycznych.

RIRM

drukuj