fot. flickr.com

Kraków: Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

W Krakowie odbywa się dwudniowe spotkanie w ramach Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan. Spotkanie poprzedziła Eucharystia sprawowana w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Na dziś w planach wydarzenia przewidziano konferencję prasową z udziałem przedstawicieli prześladowanego Kościoła, organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz ekspertów. W programie także prezentacja najnowszego raportu „Prześladowani, zapomniani” oraz posiedzenie zamkniętych grup eksperckich.

Kongres to głos w imieniu prześladowanych chrześcijan, trzeba przerywać milczenie – wskazuje ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Zbyt mało mówimy o tym, jak chrześcijanie są dyskryminowani, prześladowani. Dzisiaj w wielu krajach grozi im nawet męczeństwo za to, że wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa. Stąd inicjatywa pana prof. Legutko przez współpracę z organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie, żebyśmy Polakom też przybliżyli skalę tego problemu, tego zjawiska i ogrom cierpienia, które się za tym kryje. Ten kongres będzie połączony z pomocą najnowszego wydania raportu w języku polskim „Prześladowani i zapomniani”, gdzie przedstawiamy kraje, w których, w naszej opinii, w ostatnich latach sytuacja chrześcijan bądź się pogorszyła, bądź – jeśli chodzi o wolność religijną – uległa dalszemu pogorszeniu albo wynikły jakieś nowe sytuacje, które obligują nas do tego, żeby mówić w imieniu tych chrześcijan – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło.

Jutro po Mszy św. w sanktuarium w Łagiewnikach nastąpi uroczyste otwarcie kongresu z udziałem ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.

Referat wygłoszą m.in. prof. Ryszard Legutko, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz ks. prof. Waldemar Cisło, politycy PE oraz eksperci Ordo Iuris. O sytuacji w swoich krajach powiedzą przedstawiciele Kościoła z Iraku, Pakistanu oraz Egiptu.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj